Hakiki balın anlaşılması için öncelikle halk arasında uygulanan birtakım testler olduğu bilinmektedir. Bir balın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamak için akışkanlık veya şekerlenme testleri yapılmaktadır. Halk arasında çok yaygın olan bu tür testlerin kesin sonuçlar vermediği bilinmesi gerekir. Balın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamada tercih edilebilecek en güvenilir yöntem bal analizleridir. Sadece kapalı ambalajda ve markalı ballara yapılan bu analiz işlemlerinde balın içeriğinde bulunan tüm besin değerlerine kadar kapsamlı bilgilere ulaşılabilir. Arıların doğal koşullarda ve dışarıdan müdahale olmadan bal üretimiyle elde edilen gerçek bal konusunda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına bu yazımızdan göz atabilirsiniz.

Gerçek Bal Özellikleri Nelerdir?

Hakiki bal özellikleri ile öne çıkmasının yanı sıra aynı zamanda sağlık açısından çok faydalı bir besindir. İnsan yaşamında asırlardır çok önemli bir yere konulan bal, vitamin, enzim, aminoasit ve antioksidan bakımından zengindir. Tat açısından da farklı bir yere konulan bal, geçmişten günümüze doğal tatlandırıcı olarak çeşitli gıda ürünlerinde kullanılmıştır. Bal üretiminde işçi arılar, erkek arılar ve kraliçe arı bir arada çalışarak muhteşem bir sistemle enfes lezzete sahip balı üretirler. Bal üretiminde işçi arılar, çiçeklerden topladıkları nektarı midelerinde özel bir enzimle karıştırarak bal haline getirirler. Bu şekilde enzimle karışan bal daha sonra kovandaki işçi arılar tarafından alınır ve peteklere doldurulur. Bu bal içeriğindeki su miktarı azalır ve kovan içinde doğal koşullarda bugün severek tükettiğimiz bal halini alır. Son derece besleyici bir içeriğe sahip olan balın gerçeğini ve sahtesini ayırt etmek için profesyonel destek almak gerekir.

Hakiki Bal Analizi Nasıl Yapılır?

Gerçek bal analizi sayesinde bir balın sahte mi yoksa hakiki mi olduğu anlaşılabilir. Bunun dışında uygulanabilecek tüm yöntemler, balın gerçek ve doğallığı konusunda net bilgi vermez. Özellikle halk arasında yaygın biçimde kullanılan akışkanlık, sıcaklık ve su testi gibi uygulamalar, bir balın sahte veya gerçek olduğunu anlamada yeterli değildir. Bu bakımdan elinizdeki balın şekerlenmesi, donması, tadının keskin olması, renginin açık veya koyu olması bu balın sahte olduğunu göstermez. Kokusu ve akışkanlığı farklı olan balın gerçek olduğunu anlamanın tek yolu gerçek bal analizinden geçer.

Gerçek Bal Analizinin Önemi Nedir?

Gerçek bal testi, balın doğal koşullarda nasıl üretildiğini özetleyen en önemli verileri ortaya koyar. Alanında uzman gıda mühendisi ve kimya teknikerleri tarafından yapılan bal analizleri, balın üretiminde hangi şartların olduğunu gün yüzüne çıkarır. Günümüzde bal analizleri konusunda 70 farklı test yöntemi vardır. Bu analiz işleminin ilk kısmında baldaki sakkaroz, prolin, glikoz ve fruktoz miktarı gibi merak edilen içerik bilgilerine ulaşılabilir. Analiz işlemiyle birlikte balın üretiminde bitki ilacı veya zirai ilaç kalıntısının olup olmadığı da net biçimde görülebilir. Ayrıca balı yapan işçi arıların şekerle beslenip beslenmediği de görülebilir. Uzmanlar tarafından yapılan gerçek bal analizi sayesinde balda bakır, kadmiyum, çinko ve kurşun gibi ağır metallerin olup olmadığı da incelenebilir. Dolayısıyla balın gerçek olup olmadığını net biçimde anlamak için gıda mühendisleri tarafından profesyonel laboratuvar ortamında bal analizi yapılması gerekir.

Gerçek Bal Analiz Süreci Nasıldır?

Hakiki bal analizi yapılırken birden fazla aşama vardır. Günümüzde bal analizinde uygulanan 70 farklı yöntem olsa da genellikle benzer işlemler uygulanır. Bir balın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamak için analiz sürecinde şu işlemlere dikkat edilir:

·         Balın içeriğindeki su oranı tespit edilir.

·         Fruktoz, glikoz, prolin ve sakkaroz testleri yapılır.

·         Baldaki doğal şeker miktarı incelenir.

·         İşçi arıya şeker verilip verilmediği incelenir.

·         Arının bal üretiminde hangi bitkilerden polen topladığı test edilir.

·         Bal içeriğinde kurşun, çinko, kadmiyum ve bakır olup olmadığı araştırılır.

Hakiki Balın Faydaları Nelerdir?

Gerçek balın faydaları sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Şifa deposu olarak bilinen bal, vitamin bakımından zengin olduğu için mutlaka sofralardaki yerini almalıdır. Cildi iyileştiren ve alerjik reaksiyonları azaltan bal, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından zengin bir formüle sahiptir. Doğal prebiyotik olduğu için vücut bağışıklığını güçlendirir. Tüm bu sağlık açısından faydalı sonuçlara ulaşabilmek için gerçek baltüketimine özen gösterilmesi gerekir.