Genç bal arıları tarafından üretilen ürünlere arı sütü denmektedir. Arılar oldukça çalışkan olan ve sürekli olarak çiçeklerde gezen canlılar olarak bilinir. Mucizevi canlılar arasında gösterilirler. Bal ve arı sütü arıların üretmiş olduğu gıda maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Arı sütü oldukça talep gören ve son yıllarda birçok hastalığın şifası olarak tercih edilen gıdalardan biri haline gelmiştir. Henüz bir haftalık yeni doğan arıların Hypopharyngeal olarak ifade edilen salgı bezlerinden salgılanmış olan sıvı arı sütü olarak nitelendirilmektedir. Bunun dışında kraliçe arının üremesinde büyük etkisi bulunan ve beslenmenin önemli bir parçasıdır.

Arı sütüyle beslenen arılar kraliçe olarak adlandırılmıştır ve yaşamlarını bu şekilde sürdürmektedirler. Bal ve polen ile beslenen arılar işçi arı olarak isimlendirilmiştir. Arı sütünü kraliçe arılar yaşamları boyunca tüketirken, bebek arılarda doğumlarından sonraki 3 gün boyunca arı sütü tüketmektedir. Sizlerde kaliteli bir bal arayışındaysanız, www.anzerbalikoperatifi.com adresinden bal siparişinizi verebilirsiniz.

Arı Sütünün Besin Değerleri

Arı sütü sarı ve beyaz bir görüntüye sahiptir. Süte benzer bir görünüme sahip olan bu salgılar arı sütü olarak nitelendirilmektedir. Keskin ve dikkat çeken arı sütünün tadı ekşimtıraktır. Taze bir şekilde hasat edilmiş olan sütün %60’ sudan oluşmaktadır. Bunun dışında kuru bir şekilde ağırlığı ölçüldüğünde zengin proteinlere sahip olduğu görülmüştür.

Arı Sütünün Yararları Nelerdir?

Arı sütü hakkında günümüzde birçok bilimsel bulgu vardır. Kliniksel çalışmalar sonucunda bu sütün birçok yararı olsa bile Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanı Yönetmeliği gereğince arı sütünün yararlarından bahsetmek yasaktır.

Arı Sütü Nasıl Üretilir?

Arı sütünü bal arıları üretmektedir. Yeteri kadar arı kolonisi bulunan arıcılar farklı teknikerle arı sütü üretmektedirler. Petek içerisinde yer alan genç arılar tarafınca üretilmiş olan arı sütü titiz ve özenli bir biçimde toplanır.

İyi bir şekilde çalışan kovan içerisine 1 günlük larvalı petek bırakılarak 3 günlük bir süreç sonrasında en yüksek seviyede arı sütü elde edilir. Farklı bir metot ise ana arı görünümüne sahip olan özel peteklerin oluşturulmasıyla yapılır. Genç arıların yoğun bulunduğu kovanlara petekler yerleştirilip, arı sütü elde edilmektedir.

Arı Sütünün Kullanım Alanları Nelerdir?

Arı sütü saf bir şekilde tüketilir. Bunun dışında balla karıştırılıp tüketilebilir. Arı sütünün ekşimtırak bir tadı vardır. Fakat balla karıştırılıp daha tatlı bir hale getirilebilir. Arı sütü kozmetik ve endüstri alanlarında da tercih edilen ürünler arasındadır. Ayrıca hipodromlarda ve at çiftliklerinde yarış atlarının yetiştirilmesi içinde arı sütü tercih edilmektedir.